Eylem ve Etkinlikler - 2010 (Ocak-Mayıs) 

 

 


  Temsilciler Eğitimde

Sendikamız Genel Merkezinde yapılan Temsilci Eğitimleri, 28 Mayısta yapılan sertifika töreni ile sona erdi..

Fotoğraflar


26 Mayıs 2010 tarihinde, DİSK'e bağlı sendikalar, örgütlü oldukları işyerlerinde ülke çapında iş bırakılarak kitlesel gösteriler yapacaklardır.

Eylem saati ve yeri belli olan il ve ilçeler


Procast ve Balnak İşçilerine ziyaret

 

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu; fabrikaları önünde sendikal mücadele veren Procast işçilerini ve Nakliyat-İş'te örgütlü Balnak Lojistik işçilerini ziyaret ettiler.

Fotoğraflar


Kemal Türkler Futbol takımı, kazandığı kupayı Müzeye verdi..

İstanbul Sarıgazi’de kurulu bulunan Kemal Türkler Mahallesi’nden gençlerin oluşturduğu Kemal Türkler Futbol takımı; bölgede düzenlenen turnuvada birinci oldu.
Kemal Türkler Futbol Takımı kazanmış olduğu kupayı Sendikamız Genel Merkezi’nde bulunan Kemal Türkler Müzesi’ne hediye etti.

Fotoğraflar


Sendikal haklarına sahip çıkan Procast Metal işçileri kararlı

Tuzla Vernikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Procast Metal işçileri anayasal haklarını olan sendikalaşma hakkını Sendikamız Birleşik Metal-İş’ten yana tercih ettiler.

İşyerinde yaşanan sendikal hak ihlallerini protesto etmek ve işten atılan Procast işçileri ile dayanışma amacıyla 17 Mayıs 2010 tarihinde fabrikan önünde yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklaması fabrikanın ön kapısında gerçekleşti. Ardından servislerin çıkış yaptığı arka kapıya kadar yine sloganlar eşliğinde yüründü.

Eylemde; “Yaşasın işçilerin birliği”, “Direne direne kazanacağız”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “İş ekmek yoksa barışta yok”, “Procast işçisi satılık değil” ve benzeri sloganlar atıldı.

Fotoğraflar


Samka Metal ve Procast'ta ziyaret

 

Genel Merkez ve Şube yöneticilerimiz, işyeri önünde hak mücadelesi veren işçileri ziyaret ettiler.

Fotoğraflar


2010-2012 Grup TİS hazırlıkları

Bölgelerde TİS Kurul toplantıları

Önceki dönemlerde olduğu gibi bu dönemde sendikamızın amacı, metal işçilerinin haklarını koruyan, geliştiren ve yeni haklar kazanan bir grup toplu iş sözleşmesinin ortaya çıkması için mücadele etmektir.

 

Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamındaki işyerlerinin 2010-2012 dönemi sözleşme hazırlıkları devam ediyor. Gönen'de şube yöneticileri ve baştemsilcilerle yapılan toplantının ardından, genel merkezimizde Başkanlar Kurulu ve sendikamız uzmanları ile toplantılar yapıldı, süreç planlandı. Bölgelerde TİS Kurulu üyeleriyle toplantılar başlıyor..


Samka Metal işçileri direniyor

 

Pendik Kurtköy'de kurulu Samka Metal işçileri sendikamıza üye oldular ve Çalışma Bakanlığına başvuru yapıldı. İşveren anayasal haklarını kullanan üyelerimizi sendikadan istifa etmeye "ikna" edemeyince, göstermelik gerekçelerle 11 üyemizin iş aktini feshetti.

İşyeri önünde direniş sürerken, tüm yasal girişimlerimiz devam ediyor.


Kamuoyunu SAMKA METAL’de işçi kıyımına ve yasa tanımayan işveren baskılarına karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Basın Açıklamamız


 

 Trakya Şubemizde Genel Kurul

 

Trakya Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu, 9 Mayıs'ta Çorlu'da yapıldı.

Fotoğraflar


Kemal Türkler Tesislerinde Genç İşçi Eğitimleri

 

Gönen Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde düzenlenen eğitimde, genç işçiler çeşitli konularda temel sendikal eğitim aldı. Eğitim, 8 Mayıs'ta yapılan sertifika töreni ile sona erdi.

Fotoğraflar


İş Sağlığı ve Güvenliği haftası

Her yıl dünyada 250 ila 270 milyon iş kazası yaşanmakta, yine 160 milyon civarında meslek hastalığı vakası görülmekte ve yine bunlara bağlı olarak 2 milyon civarında insan hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde de yıllık ortalama 80 bin iş kazası yaşanmakta ve 1200 civarında insan yaşamını yitirmektedir.
Göstermelik sosyal diyalog mekanizmalarıyla ve piyasacı yasal mevzuat değişiklikleriyle ülkenin iş sağlığı ve güvenliği alanında karnesinin düzelmesini beklemek tam bir saf diliktir.

Yazının tamamı


 

İşte 1 Mayıs!

Yürüyüşten Fotoğraflar
Taksim'den Fotoğraflar


Birleşik Metal-İş Korteji, 1 Mayıs 2010


1 MAYIS’TA, 1 MAYIS ALANINDAYIZ.

1 mayıs sayfamız için tıklayın


Procast işyerinde sendikal mücadele


Anayasal haklarını kullandıkları için işten atılan üyelerimiz, fabrika önünde direnişteler…

Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Procast Metal'de çalışan işçiler, Anayasal hakları olan sendikalaşma haklarını Sendikamız Birleşik Metal-İş’te örgütlenerek kullandılar.
İşveren, üyelerimizi işten atarak, sendikal örgütlenmeye tahammülsüzlüğünü  gösterdi. İlk etapta 5, daha sonra 7 üyemiz işten çıkartıldı.

Fotoğraflar


Kavuklu ile Pişekar, Gönen'deydi

 

23 Nisan tatilinden yararlanan, Areva, Bosal Mimaysan, Dostel, Çayırova Boru, Mert Akışkan, Anadolu Döküm ve Doruk işyerlerinden üyelerimiz Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde güzel bir hafta sonu geçirdiler.

Fotoğraflar


Areva eğitimde


24 Nisan Cumartesi günü, Kemal Türkler Tesislerimizde, Areva İşyeri Komitesi eğitimi gerçekleştirildi.

Fotoğraflar 

Dortmund çağrısı; Dünya emekçileri ile TAKSİM’e!
1 MAYIS Enternasyonal olacak

 

... 1 Mayıs'ın İstanbulda Enternasyonal Kutlanması çağrısı yapıyoruz. Pekçok sendika ve kitle örgütü temsilcileri yanında Avrupa Parlamentosu ve Federal Milletvekilleri yerlerini ayırttılar.

İstanbulda 1 Mayıs Enternasyonal olacak! Her dil, ulus ve renkten emekçiler, Şikago türkülerini beraber söyleyeceğiz. 77’nin yarım kalan coşku ve mirası için! Kemal Türkler’in sınıfa adanmış yaşamı, Taksimde kaybettiğimiz kardeşlerimiz ve 89 ’da kurşunlanan M.Akif Dalcı’nın hatırası için! Adil ücret, yeterli gelir, Demokrasi ve Sosyal Adalet İçin! Paranın gücü ve iktidarına karşı İşçi Dayanışması için! Uluslararası sermayeye karşı ortak mücadelenin köprüsü olabilmek için!
     (Gıda İşçileri Sendikası -NGG- 
                          Dortmund)


İşçi Filmleri Festivali perdelerini açıyor

 

Bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1–9 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. Yine emeğin filmlerini izleyicilerle buluşturacak festival yıl içinde kent kent Türkiye’yi gezecek

Düzenleyicileri arasında sendikamızın da bulunduğu, temel amaçları Türkiye ve dünyadan emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmak ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmek olan festival, bu yıl ‘Seyirci Kalma’ temasıyla gerçekleştiriliyor.
 

Festivalde gösterilecek filmler ve ayrıntılı bilgileri, festivalin web sayfalarında bulabilirsiniz.

 

 http://www.iff.org.tr/


Elkim Metal'de anlaşma sağlandı.

 

Düzce'de kurulu Elkim Metal'de, sendikamızla işverenlik arasında yapılan görüşmeler sonucu anlaşma sağlanarak, işçiler işbaşı yaptılar..

 

Bu gelişmenin ardından, toplu sözleşme görüşmelerine başlanıyor..

Basın Açıklamamız
 


Çocuklar Şenlikte...

 

Çocuklarımızın büyük coşku ve mutlulukla katıldığı 2. İşçi Çocukları Şenliği, 24 Nisan'da yapıldı.
Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen şenlikte, çocuklarımız çeşitli etkinliklerle güzel bir gün geçirdiler.

Fotoğraflar


1 Mayıs hazırlıkları

 

20 Nisan Salı günü toplanan Başkanlar Kurulumuz, gündemdeki konuları değerlendirdi.

Şube ve merkez yöneticilerimiz  Örgütlenme, Toplu sözleşme süreci hazırlıkları ve 1 Mayıs başlıklarını ele aldılar.


Düzce'de işyeri ziyaretleri.

 

12 Nisan 2010 tarihinde, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Sendikamız yöneticileri ile birlikte, Erciyas Boru, Nema ve Elkim işçilerini ziyaret etti..

Fotoğraflar


Genç İşçi Eğitimlerinden

 

Gönen Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde düzenlenen genç işçi eğitimleri, 11 Nisan'da yapılan sertifika töreni ile sona erdi.

Fotoğraflar


İzmir - Mahle Mopisan’da İşveren-Taşeron Sendika İşbirliğinin Yeni Versiyonu:
“İŞÇİYE RÜŞVET”

 

İşçilerin sendikal örgütlenme ve sendikal tercihine tahammül edemeyen işverenlik ve onların taşeronu sendikanın işbirliği ile, örgütlülüğümüz engellenmeye çalışıldı.

Tam da işyerinde sendikal örgütlülüğün tartışıldığı sıtada, bugüne kadar kölelik koşullarında çalışan işçiler, tatile gönderiliyor…
09-11 Nisan 2010 tarihleri arasında 3 günlük “idari tatil” ilan edildi.
Mahle Mopisan işçileri, işverenlik ve taşeron sendika işbirliği ile mülkiyeti Türk Metal Sendikası’na ait 5 yıldızlı Büyük Anadolu Didim Resort Hotel’de; “tatil” rüşveti ile susturulmaya çalışılıyor.

 

Basın Açıklamamız

 


Recep Amcayı kaybettik

DİSK kurucu delegesi, ömrünü işçi sınıfı mücadelesine adayan, DİSK Akdeniz bölge temsilcisi Recep amcamızı kaybettik.
DİSK ailesinin başı sağolsun.


NETAŞ İŞÇİSİ MUSTAFA BENLİOĞLU
UNUTULMAD
I

13 Mart 1980 tarihinde Otosan örgütlenme çalışmaları sırasında Maden-İş Sendikası’nın bildirisini dağıtırken öldürülen Netaş İşçisi Mustafa Benlioğlu 30. Ölüm Yıldönümü’nde unutulmadı.
Mustafa Benlioğlu’nun evinde yapılan anmaya; ailesi, eski arkadaşları ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Örgütlenme Genel Sekreteri Özkan Atar katıldı.

Fotoğraflar 


2010-2012 Grup TİS Hazırlık süreci başladı

 

Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamındaki işyerlerinin Birleşik Metal İş Sendikası baştemsilcileri ve şube yöneticileri, 21-27 Mart tarihlerinde Gönen Kemal Türkler Tesisleri'nde toplanarak 2010-2012 dönemi sözleşme hazırlıklarının ilk adımları attılar.

Fotoğraflar


Önceki dönemlerde olduğu gibi bu dönemde sendikamızın amacı, metal işçilerinin haklarını koruyan, geliştiren ve yeni haklar kazanan bir grup toplu iş sözleşmesinin ortaya çıkması için mücadele etmektir.

Toplantı sonuçları
 


Gönen Eğitimlerinden

 

Gönen Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde düzenlenen genç işçi eğitimleri, 21 Mart'ta yapılan sertifika töreni ile sona erdi.

Fotoğraflar


Konya Mahle Mopisan'da, sendikamız üyesi işçiler, Aynı İzmir Mahle Mopisan'da olduğu gibi,

SAHTE EVRAK VE HİLE İLE
Taşeron Sendika Türk Metal'e

ÜYE YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR

 

Konya’da kurulu Alman sermayeli Mahle Mopisan  işyerinde sendikamıza üye olan işçiler, işverenin yoğun baskısı altında Türk Metal'e üye olmaya zorlanıyor.
İşyerine getirilen noter vasıtasıyla işçiler sendikamızdan istifa ettirilmeye, diğer sendikaya üye yapılmaya zorlanmış ancak üyemiz işçilerin kararlı tutumu karşısında başarılı olunamamıştı.


İşçileri noterin huzurunda sendikamızdan istifa ettiremeyen işyeri yöneticileri ve Türk Metal, bu kez sahte evraklarla, nüfus cüzdanı fotokopileri ile işçiler olmadan işlem yapmaya kalktılar.

Konya 6.Noterliği’nde yapılmaya çalışılan bu uygulama, sendikamız yöneticilerin ve işçilerin notere gelmesi sonucu engellendi.

Sahte evraklar binadan kaçırıldı.

Yapılmaya çalışılan sahtecilik polis tarafından tutanak altına alındı.

Şimdi tüm kamuoyunu buradan bir kez daha bilgilendirmek istiyoruz.
Mahle Mopisan Konya fabrikasında Anayasa ve çalışma yaşamını belirleyen yasalar ayaklar altına alınmaktadır.
Tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz

 


 

Mahle-Mopisan işçileri Onur mücadelesini sürdürüyorlar

 

10 Mart Çarşamba günü, İşyerinde yaşanan sendikal hak ihlallerine “dur” demek ve yaşananları kamuoyuna duyurmak amacıyla, Alman Konsolosluğu önünde bir basın açıklaması yapıldı..

Fotoğraflar

Basın Açıklamamız
 

11 Mart Perşembe günü, de Konfederasyonumuz DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve işçilerin kitlesel katılımıyla serbest bölge önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Fotoğraflar

 

Mahle Mopisan işvereni, işçi atarak ve baskı yaparak işçilerin Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenmelerini engelleyemeyince, taşeron sendika ve noteri gece gündüz fabrikada tutarak, başka fabrikanın işçilerini kendi işçisi gibi göstererk, yasaları çiğnemeyi sürdürüyor.

Pazar günü yapılan toplantıdan fotoğraflar

 
Basın Açıklamasına çağrı


  Mahle Mopisan işçileri kararlı:
"işyerinde patron ve taşaron sendika işbirliği bozulacak ve işçi düşmanları hak ettiği dersi mutlaka alacaklardır." 

 

Çorlu’da sendikal hak ihlaline karşı protesto yürüyüşü ve

Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu

Çorlu’da Avrupa Serbest Bölgesi’ndeki kurulu Daiyang’da sendikal örgütlülüğümüze yönelik saldırı ve işten atmaları protesto etmek amacıyla;

Çorlu Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Konfederasyonumuz DİSK'e bağlı sendikaların yöneticileri, Çorlu'da örgütlü Türk-İş ve KESK'e bağlı şube yöneticileri, emekten yana siyasi parti temsilcileri, Sendikamız Trakya Şubemizde örgütlü işyerlerinden üyelerimiz ve işten atılan Daiyang işçileri Çorlu Kaymakamlığı ve Adliye binasına sloganlarla bir yürüyüş eylemi gerçekleştirildi.

Çorlu Adliyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında; Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi kitleye hitap etti.

Basın açıklaması sloganlarla sona erdi ve ardından

Çorlu Cumhuriyet Savcılığı'na sendikal hak ihlalinde bulunan Daiyang işvereni hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Fotoğraflar 


 

Üsküdar 3. İş Mahkemesi önünde

Sinter Metal İşçileri Açlık Grevinde

 

 

Herkesin gözlerinin önünde bir hukuk skandalı yaşanmaktadır.

İşe iade davalarının yasanın seri muhakeme usulüne tabi olması ve 2 ay içinde sonuçlandırılması hükmüne, Çalışma Bakanlığı’nın verdiği rapora rağmen, işverenin itirazları ile, bu dava 14 aydır sürmektedir.

Ve son alınan kararla davanın bir sonraki duruşması Ağustos ayına atılarak işverene 5 ay daha kazandırılmıştır.

 

Sinter Metal İşçileri soruyorlar:


"Bu ülke daha ne kadar işini bilenlerin, iş bitiricilerin, patronların çıkarlarını kollayacak? İşçilerin, emekçilerin hakları hep böyle gasp edilemeye devam mı edilecek? "

Sinter Metal işçisi artık yeter diyerek, açlık grevine başladı.


Tüm kamuoyunu iş ve aşları için mücadele eden Sinter Metal işçileri ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Basın Açıklamamız


Tam olarak 1 yıl, 2 ay, 10 gün yani toplam 435 Gün...
Sinter Metal işçileri Adalet İstiyor


 

Bugün görülen işe iade davalarında, duruşma tarihinin 5 ay sonraya ertelenmesi işçilerin sabrını taşırdı.

Mahkemenin tarafsız davranmadığı iddia eden işçilerden sinir krizi geçirenler oldu…

Devletin Çalışma Bakanlığı iş müfettişlerinin tuttuğu raporda açıkça belirtilmesine rağmen işe iade davaları 1 yılı geçkin süredir sonuçlandırılmadı.

 

Aylardır evlerine ekmek götüremediklerini ifade eden işçiler tepkilerini “Geç Gelen Adalet; Adalet Değildir”, “Başka yolu yok Sinter’e Sendika girecek”; “İş, ekmek yoksa barış da yok” sloganlarını haykırdılar ve reddi hakim talebinde bulundular…

 
1 Mart Pazartesi günü Üsküdar 3. İş Mahkemesi’nde görünen davayı Konfederasyonumuz DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve Sinter Metal işçileriyle dayanışma ve davayı izlemek amacıyla oluşturulan Uluslararası İzleme Komitesi’nden Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu (IMF) Sendikal Hak İhlalleri Sorumlusu KRİSTYNE PETER’de takip etti.
Mahkeme sonrası düzenlenen basın açıklamasında; Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi birer konuşma yaptılar…

Fotoğraflar 

Basın Açıklamamız


 

Sendikasız, kuralsız ve güvencesiz çalışma yine can aldı. Hükümet seyirci kaldı...

 

Bursa’da yaşanan grizu patlamasının üzerinden henüz 3 ay geçmemişken, Dursunbey’de 13 maden işçisinin ölümüne neden olan grizu patlaması, kuralsızlığın, güvencesizliğin ve denetimsizliğin, çalışma yaşamımızda ne kadar yaygın olduğunu bir kez daha göstermiştir.
Basın A
çıklamamız


Akkardan'da işçi kıyımı

 

Gebze'de kurulu bulunan Akkardan işyerinde, kriz bahanesiyle işten çıkartılan 96 işçi, işyeri önünde mücadeleyi sürdürüyor..
19 Ocak'ta Ankara'ya giden üyelerimiz ve diğer gruplar, Akkardan işçilerini ziyaret ederek, destek verdiler..

Fotoğraflar 


Tekel işçileri ile omuz omuza
 

20 Şubat Ankara'dan Fotoğraflar 


Genç işçiler eğitimdeydi..

 

Gönen Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde düzenlenen genç işçi eğitimleri, 21 Şubatta yapılan sertifika töreni ile sona erdi.

Fotoğraflar 


Ankara'da Tekel İşçilerinin yanındayız..

 

tıklayın

Tekel işçilerinin haklı mücadelesine destek büyüyor.

20 Şubat Cumartesi günü, tüm konfederasyonlar, bağlı sendikaların üye ve yöneticileri; Ankara'da Tekel işçileri ile buluşuyor..

Sendikamız üyeleri de bu gece saat 24'te yola çıkarak, Ankara'ya direniş çadırlarına, Tekel işçileriyle dayanışmaya gidiyor...

Cumartesi günü, Ankara dışında da bir çok ilde geniş katılımlı basın açıklamaları düzenleniyor..


"Zengin Mutfağı",
Metal işçileri için sahnelendi.

 

Üyelerimiz, eşleri ve çocukları ile birlikte, 16 Şubat Tarihinde tiyatrodaydılar.
İstanbul Değişim Atölyesi oyuncuları, 15-16 Haziran işçi eylemlerini anlatan Zengin Mutfağı oyununu sahnelediler.

Fotoğraflar 


 

DİSK Bölge Temsilciler Kurulu toplandı

İnadına Mücadele, İnadına Dayanışma!

 


İstanbul ve Kocaeli DİSK Temsilciler Kurulu ortak toplantısı 13 Şubat 2010 Cumartesi günü İstanbul’da yapıldı

İşçi direnişleri ve dayanışma, sendikal yasalar ve mücadele gündemleri ile yapılan toplantıda, işçi temsilcileri görüşlerini açıkladılar.

Fotoğraflar 

Toplantıda alınan kararlar


Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yasa değişikliği çağrısı yaptık:

 

Kısa Çalışma Ödeneğinden

işçilerin yararlanmasını istemiyorlar...

 

Yapılan yasa değişikliği ile kısa çalışma uygulamasının 2010 yılında da devam edeceği kamuoyuna açıklanmıştır. Ancak Türkiye İş Kurumu tarafından, 2008-2009 yıllarında Geçici 8. maddede belirtilen birinci altı aylık dönemden ve ardından Bakanlar Kurulu kararı ile yapılan uzatma sonucu ikinci altı aylık dönemden de faydalanan işyerlerinin, yasal düzenlemeye göre üçüncü bir altı aylık dönemden yaralanma hakları olmadığından bahisle, 2010 yılında yapacakları başvuruların reddedileceği bildirilmiştir.

Diğer bir husus ise Bakanlar Kurulu’nun altı ay daha uzatma kararı ile kısa çalışma ödeneği alan çok sayıda işçi, ödenek aldıkları sürenin işsizlik ödeneği süresinden düşülmesi sonucu yapılacak yeni uygulamadan ya hiç yararlanamayacak ya da işsizlik ödeneğinden yararlanma süresinin bakiyesi kadar yararlanacaktır. Bu durumda çok sayıda işçi mağdur olacaktır.

Sendikamız, yukarıda açıklanan nedenlerle Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yasa değişikliğinin gerçekleştirilmesi için bir yazı göndermiştir.
 

Yazıyı okumak için


Tekel işçisine 1 yıl için önerilen ücret,
Milletvekilinin 1 aylık maaşı

 

Başbakanın TEKEL işçileri için önerdiği 4C statüsüne milletvekillerinin geçmesi durumunda, bütçe yaklaşık 73 milyon TL’lik bir yükten kurtulabilir. Böylelikle tüyü bitmemiş yetim hakkı konusunda meclis ve hükümet samimi bir adım atabilir.

 

Basın Açıklamamız


Kore’li Daiyang’dan İşçilerin Anayasal Hakkına Saldırı

 

Daiyang işçileri ile Trakya Şubemizde 7 Şubat'ta bir toplantı yapılarak, süreç değerlendirildi.

 

Çorlu Avrupa Serbest Bölge’de faaliyet gösteren, dünya çapında bir kuruluş olmakla övünen Koreli DAİYANG Metal, işçilerin Anayasal hakkı olan sendikalaşmaları üzerine, 6 işçinin işine son vermiştir. DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak tüm hukuki ve meşru mücadelemizi yapacağımızı, tüm kamuoyuna bildiririz.

Basın Açıklamamız


Gebze'de Tekel İşçilerine Destek

4 Şubat'ta Tekel işçilerinini haklı mücadelesine destek vermek için ülke çapında gerçekleştirilen dayanışma eylemine Gebze Şubemize bağlı Areva ve GEA işçileri de destek verdiler..

 Fotoğraflar 


 

Eko Metal-Depar işçileri'ne Uluslararası destek..

 

Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu IMF ve Avrupa Metal Sendikaları Federasyonu EMF, ortak bir metin hazırlayarak Ekoendüstri'ye gönderdiler..

 

"Sizi acilen ve koşulsuz olarak işten çıkarılan işçileri geri almaya, sendika üyesi işçiler üzerinde baskı yapmaktan vazgeçmeye, uluslararası düzeyde tanınmış örgütlenme ve toplu sözleşme yapma hakkını tanımaya ve saygı göstermeye çağırıyoruz, zorluyoruz.

Ekoendüstri’nin işçilerin temel haklarına saldırmaya devam etmesi halinde IMF ve EMF olarak gelecek günlerde Avrupa ve dünya çapında daha ileri eylemler yapmaya hazır olduğumuzu duyururuz."
 

Mektubun orjinali

Metnin Tükçesi
 

 

Ayrıca her iki örgüt de, Ekoendüstri'de yaşanan sendikal hak ihlallerini, web sitelerinde yayınlayarak, dünyaya duyurdular..

 

Turkish metalworkers fired for union organizing

 

Violation of trade union rights at Ecoendustri in Turkey

 

İtalya Metal Sendikaları Federasyonu FIM-CISL da,
Türkiyede Ekoendüstri, Fransa'da Decathlon ve İtalya'da İndesit Genel Müdürlüklerine bir yazı göndererek, sendikal hak ihlallerine tepki gösterdi.

Mektubun orjinali

 

Sendikamız, Ekoendüstride yaşanan hak ihlalleri konusunda, Dünyadaki sendikal kurumlara bilgi vererek, uluslararası dayanışma çağrısında bulunmuştu. 


 Fotoğraflar 

TEKEL İŞÇİLERİ İLE OMUZ OMUZA

 

Tekel işçilerinin 46 gündür ekmekleri ve hakları için verdikleri onurlu mücadeleyi destekliyor, mücadeleleri mücadelemizdir diyoruz.

Çünkü onlar sadece şimdi için değil geleceğimiz için de 46 gündür aç kalmayı, karın, boranın fırtınanın ortasında dimdik ayakta durmayı başardılar.

Biz Birleşik Metal İşçileri olarak yüreklerimizin onlar için attığını bilmelerini istiyoruz. Onurları için mücadele eden tekel işçilerini hep birlikte bir kez daha selamlıyoruz.
 

 
 

“Biz tüyü bitmemiş yetimin parasının emanetçisiyiz” diyen Sn. Başbakana soruyoruz: Cumhuriyetin kurucularının tüyü bitmemiş yetimlerin paralarıyla Fransız’lardan satın alıp 80 yılda bugünlere getirdiği fabrika size emanet değil miydi?

Sadece beş yıllık karına yabancı Ojer firmasına satılan Telekom acaba kimin emanetiydi?

Gerçek değerinin üçte bir fiyatına satılan Erdemir, ABD ve İsrail firmalarının eline terk edilen limanlarımız size emanet değil miydi?

4 Şubat 2010 tarihinde Sendikamız üyesi işçilerimize, işyerlerinde okunacak metin 
 


Eko Metal-Depar işçileri direniyor

 

Dünyadaki sendikal kurumlara da bilgi vererek, uluslararası dayanışma çağrısında bulunduk.. 

 

İzmir Kemalpaşa’da kurulu bulunan Eko Endüstri işyerinde Anayasal haklarını kullanarak sendikalı oldukları için işten çıkartılan işçiler, 25 Ocak 2010 tarihinden bu yana fabrika önünde direnişteler.

 Fotoğraflar 
Basın Açıklamamız


TEKEL işçilerinin kararlılığı devam ediyor..

 

26 Ocak'ta bir araya gelen konfederasyon başkanları, Tekel işçilerinini talepleri karşılanmazsa, üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını açıkladılar..

28 Ocak Perşembe günü hükümetle yapılacak görüşmeler olumsuz sonuçlanırsa 28 Ocakta, süresiz açlık grevi başlıyor..

3 Şubat'ta da Türkiye çapında bir günlük eylem yapılacak..


  İşyeri Ziyaretleri

Genel Merkez ve Şube yöneticilerimiz, Gebze Şubemize bağlı işyerlerini ziyaret ederek, tezgah başında işçilerle söyleşiler yaptılar..

 

 Fotoğraflar 


İŞÇİ VE KAMU EMEKÇİLERİ KONFEDERASYONLARININ ORTAK AÇIKLAMASI

 

DİSK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, KESK, MEMUR-SEN, KAMU-SEN genel başkanları, 21 Ocak 2010 tarihinde toplandı ve çalışma hayatının tüm sorunlarına ilişkin ortak irade arayışını sürdüreceklerini açıkladılar.

 
Konfederasyonlar, öncelikli olarak TEKEL işçilerinin içinde bulunduğu durumu görüşmüştür. Bu çerçevede;

· Konfederasyonlar, 4-C uygulamasını kabul etmemekte ve kaldırılmasını talep etmektedir.

· Konfederasyonlar, Hükümetle bugüne kadar sürdürülen diyalog sürecinin hızlandırılarak devam etmesini istemektedir.

· TEKEL işçilerinin sorunlarının çözümü doğrultusunda TÜRK-İŞ’in Hükümetle  sürdürdüğü görüşmelerde bundan böyle toplantıya katılan diğer konfederasyonların başkanları da etkin bir şekilde yer alacaktır.

· Hükümetle yapılacak görüşmelerden 26 Ocak 2010 Salı günü saat 17:00’ye kadar sonuç alınamaması halinde aynı saatte Konfederasyonlar, dayanışma grevi ve üretimden gelen gücün kullanılacağı tarih dahil olmak üzere bir araya gelecektir.

 


SÜLEYMAN TÜRKER ARAMIZDA...

 


Sendikal yaşamı boyunca hiçbir zaman doğruluktan ve

Mücadele çizgisinden ödün vermeyen,

10 Ocak 2009 tarihinde yitirdiğimiz
G
enel Mali Sekreterimiz Süleyman TÜRKER'i anmak için,

13 Ocak 2010 Çarşamba günü Karşıyaka mezarlığında mezarı başındaydık.


Otomotivciler Hem Kar Ettiler Hem İşçi Attılar
Hem de Ücretleri Düşürdüler

ABD kaynaklı kapitalizmin küresel krizi, ülkemizde 2009 yılına damgasının vururken en büyük zararı yine emekçiler gördü.

Otomotiv Sanayicileri Derneğinin son raporu, ÖTV ve diğer muafiyetlerden yararlanan sektörün, iktidarın desteği ile krizin kamburunu işçilere yüklediğini açıkça ortaya koyuyor.

Raporda ÖTV indirimi ve çeşitli kampanyalarla 2009 Mart-Eylül ayları arasında talep artışının sağlanarak, bu dönemde fazladan 150 bin aracın satıldığı ve sonuçta bir önceki yıla göre talebin, dolayısıyla da satışın %23 arttığı belirtiliyor. Sonuç olarak sektör yılı 557 bin 126 adetlik satışla kapattı.

Yani kriz söylemleri arasında 2009 yılını ciddi bir yara almadan, hatta bazı önemli atılımlar yaparak kapatan otomotiv sektöründe çalışanlar cephesinde ise her şey tam tersi bir görünüm arz ediyor.

Reel ücretler TÜİK rakamlarına göre 2008 yılının ilk 6 ayına oranla yüzde 18,8 erimiştir.

Veriler objektif, rakamlar son derece çarpıcı, tablo ise gerçekten vahimdir. İşsizliğin yıl içinde %16’lara çıktığı, en son ise %13.4’lerde seyrettiği bir dönemde, işsizlik tehdidiyle gerçek ücretleri sürekli gerileyen işçiler, kelimenin tam anlamıyla krize kurban edilmişlerdir.

Basın Açıklamamız


As Rabak işçileriyle basın açıklaması

As-Rabak çalışanları kazanılmış hakları için 6 Ocak Çarşamba günü Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu önündeydiler..
DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Sendikamız Birleşik Metal-İş Genel Eğitim Sekreteri Celalettin Aykanat bir basın açıklaması yaptı.

 Fotoğraflar 
Basın Açıklamamız
 


Basın Açıklamasına Davet…

As-Rabak çalışanları kazanılmış hakları için 06 Ocak Çarşamba günü Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu önünde Saat: 11.00’de bir basın açıklaması düzenleyecektir.
Konfederasyonumuz DİSK Yönetim Kurulu ve Sendikamız Birleşik Metal-İş Genel Eğitim Sekreteri Celalettin Aykanat’ın yapacağı basın açıklamasına davetlisiniz…
Gün: 06.01.2010 Saat: 11.00
Yer: Büyükdere Cad. No: 143 ESENTEPE / İSTANBUL
Basın Açıklamamız
Fotoğraflar