[8 Eyl 2014 | Yorumlar Kapalı | ]
Grup TİS Görüşmeleri Başladı

Grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerine 8 Eylül 2014 tarihinde MESS merkez bürosunda yapılan toplantı ile başlanmıştır. Toplantıda taraflar sendikamız teklifi üzerinden genel bir değerlendirme yaptıktan sonra madde görüşmelerine geçtiler ve aşağıdaki maddelerde anlaşma sağladılar. Bir sonraki görüşme tarihi ise 19 Eylül 2014 olarak belirlendi.
Sendika teklifi aynen kabul edilen maddeler:
AMAÇ
Madde 1              TARAFLAR:
Madde 2              TANIMLAMALAR:
Madde 3              TARAFLARIN TEMSİLİ:
Madde 4               TARAFLARIN SORUMLULUĞU:
Madde 7              SÖZLEŞMEDEN YARARLANMA:
Madde 10            SENDİKADA GÖREV ALAN ÜYELER
Madde 11            SENDİKA TEMSİLCİLERİ:
Madde 12            SENDİKA TEMSİLCİLERİNİN GÖREV VE YETKİLERİ:
Madde 13            SENDİKA TEMSİLCİ VE GÖREVLİLERİNİN TEMİNATI:
Madde 14            SENDİKA ÜYELERİNİN TEMİNATI:
Madde 15            SENDİKA YÖNETİCİ VE …

Tümünü oku »

Toplu İş Sözleşmeleri »

[12 Mar 2013 | Yorumlar Kapalı | ]
Uyuşmazlık sonrası işyerlerinde okunan bildiri

Herkes biliyor ki, metal işçisinin zaferi ortak mücadeleden, ortak mücadele ise Birleşik Metal’in öncülüğünden geçer.

Geçtiğimiz dönem söylemiştik, yine söylüyoruz: Toz olmayacağız, tozu dumana katacağız.
Metal işçileri
Kardeşler
İşveren örgütü MESS’le yürütülen 2012 dönemi grup toplu sözleşme görüşmelerinin ilk 60 günü uyuşmazlıkla sonuçlandı.
8 Mart 2013 tarihinde MESS, metal işçilerinin yoksullaşması ile dalga geçer gibi verdikleri teklifle işçileri enflasyona ezdirmediklerini iddia etti.
İşveren örgütünün verdiği teklif birinci altı ay için yüzde 4,6’dır. MESS enflasyonun 4 katı zam verdiğini söylemektedir.
İsterse 40 katı olsun! Sonuçta verilen oran yüzde 4,6’dır.
Resmi enflasyon hesaplamalarının işçileri yoksullaştırmak amacıyla düzenlendiğini apaçık ortada …

Toplu İş Sözleşmeleri, türk metal »

[8 Oca 2013 | Yorumlar Kapalı | ]
Türk Metal ile MESS yarın görüşüyor

MESS – Türk Metal 2012-2014 grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yarın (9 Ocak 2013) başlatıyorlar.
2012 yılı içinde siyasal iktidarın tüm toplu sözleşmeleri “yeni yasa” gerekçesiyle dondurması sonucunda geciken grup toplu görüşme süreci bu görüşme ile birlikte başlamış olacak.
Sendikamız ile MESS ise 11 Ocak günü biraraya gelerek süreci başlatacaklar.
Geçtiğimiz toplu sözleşme döneminde Birleşik Metal üyeleri dayatmayı kabul etmeyerek kendi belirledikleri rakamları kabul ettirerek grup toplu sözleşmesi tarihinde büyük bir açılım gerçekleştirdiler.
2012 sözleşmeleri bu açılımı izlemek zorunda. Bunun ilk işaretleri de gelmeye başladı.
Bilindiği gibi sendikamız yasal yetki sürecini dikkate almadan, toplu sözleşme …

Toplu İş Sözleşmeleri, türk metal »

[21 Kas 2012 | Yorumlar Kapalı | ]
TEKLİF MESS’E VERİLDİ

2012-2014 dönemi grup toplu iş sözleşme teklifleri işveren sendikası MESS bugün verilmiştir.
Teklifi genel sekreter Selçuk Göktaş, MESS genel sekreteri İsmet Sipahi’ye vermiş, teklifin verilmesinin ardından yapılan görüşmede, yeni yasal düzenlemeler, işkolunda genel durum gibi konular karşılıklı olarak değerlendirilmiştir.
MESS genel sekreteri, teklifin çoğaltılıp MESS üyelerine gönderilip değerlendirildikten sonra görüşmelere başlanabileceği söylemiştir.
Grup toplu iş sözleşmesi teklifi ile birlikte Arfesan, Arpek, Dostel, Sio ve Standart Depo işyerlerinin teklifleri de MESS’e iletildi. Bu işyerleri de MESS üyesi olmakla birlikte toplu sözleşme metinleri grup sözleşmesi metninden farklılıklar taşıdıkları için ayrı teklifler halinde verildi.
Teklifler toplamda 35 …

Toplu İş Sözleşmeleri, türk metal »

[14 Kas 2012 | Yorumlar Kapalı | ]
Metal işçisinin güvenini kazanmayan hiç bir mücadeleyi kazanamaz

Toplu sözleşme teklifi bağlamında aramızdaki niceliksel farklara ek olarak niteliksel farklar vardır.

Birincisi bizim teklifimiz virgülüne kadar üyelerimizle birlikte hazırlanmış bir tekliftir.

Biz Türk Metal gibi bir başkasının teklifini açıklamasının ardından telaşla onun teklifinden kopya çekerek teklif hazırlamadık.

uluslararası »

[2 Tem 2012 | Yorumlar Kapalı | ]
İsviçre’de UNIA üyeleri işleri mücadele ediyor

İsviçre’de UNIA sendikasına üye işçiler tarafından Merck Serono isimli dev ilaç şirketinin bölgedeki iki fabrikasını kapatarak 1500 işçiyi işten çıkarma planına karşı yürütülen grev, yerel makamların oluşturduğu Acil Görev Gücü’nün, şirketi müzakere masasına çağırmasıyla birlikte askıya alındı. Görüşmeler 3 Temmuz’da başlayacak.
Şirketin fabrikaları kapatma önerisi, şirket hissedarlarına dağıtılan kar paylarında son olarak yüzde 20 artışa gidilmesi nedeniyle işçilerin büyük tepkisine neden oldu. 15 Mayıs tarihinde 2012 yılının ilk çeyreği için 152 milyon avro kara geçtiğini açıklayan şirket, UNIA sendikasının “Hissedarlardan önce işçileri düşünün” sloganıyla dokuz hafta boyunca dile getirdiği alternatif çözüm …

uluslararası »

[2 Tem 2012 | Yorumlar Kapalı | ]

Volkwagen, Chrysler, Nissan, Ford ve General Motors şirketleri için otomotiv yedek parçası üreten Flex-N-Gate (FNG) isimli ABD çok uluslu şirketinin Meksika’nın Puebla kentinde bulunan fabrikasında çalışan 300 işçi tarihsel bir kararla SITIAFNG (Flex-N-Gate Otomotive Yedek Parça Sanayi İşçileri Bağımsız Sendikası) isimli bağımsız demokratik sendikayı kurdu. Uzun yıllardır düşük ücretlere, baskılara ve sendikasız-kötü çalışma koşularına maruz kalan işçiler 24 Haziran günü kurdukları bağımsız sendikayla sarı sendikanın bulunduğu işyerinde tarihsel bir adım attıklarını ilan ettiler. Şirkette çalışan işçiler, FNG’nin Puebla fabrikası kurulduğundan bu yana şirketle sarı sendika CTM arasında imzalanan toplu sözleşmenin …

uluslararası »

[2 Tem 2012 | Yorumlar Kapalı | ]

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) ve IndustriALL Avrupa (Avrupa Sanayi İşçileri Sendikaları Federasyonu) 26-27 Haziran’da Brüksel’de yapılacak olan 8. Kimyasallar ve İşçiler Yıllık Sendika Konferansı’nda yeni bir bilgilendirme kampanyası başlattı. Avrupa sendikaları üyelerini ve seçilmiş temsilcilerini, işverenlerin REACH (Avrupa Kimya Yönetmeliği) kapsamındaki yükümlülüklerini öğrenmeye çağırdı.
REACH yönetmeliği, sanayide faaliyet gösteren şirketlerin, ürettikleri kimyasalların güvenli olarak kullanılabilmesi için, yıllık bir tonun üzerinde imal ettikleri ya da ithal ettikleri her türlü kimyasalı yeni Avrupa Kimyasallar Organı’na (ECHA) kayıt ettirmelerini zorunlu kılıyor.

uluslararası »

[2 Tem 2012 | Yorumlar Kapalı | ]
Peugeot İş Konseyi’ne yeni tavizler dayatıyor

Peugeot Citroen şirketi yetkilileri, Avrupa otomobil piyasasındaki daralmanın sürmesini gerekçe göstererek, işyerlerinde örgütlü olan sendikaları Temmuz ayı içinde yeni maliyet düşürme önlemlerini görüşmek üzere toplantıya çağırdıklarını açıkladı. Peugeot şirketinden bir temsilci şirketin sendikalara maliyetlerin daha da düşürülmesi ve verimliliğin artırılmasıyla ilgili öneriler sunacağını söyledi. Toplantıda Paris’in kuzeyindeki Aulnay’da bulunan Peugeot fabrikasıyla ilgili önemli kararlar alınması bekleniyor.
Peugeot şu ana kadar finans tablosunu istikrara kavuşturma stratejinin parçası olarak, 1 milyar avroluk (1.24 milyar dolar) bir maliyet düşürme planını uyguluyor. 1.5 milyar avro değerindeki varlığı elden çıkartan şirket, Avrupa’daki işletmelerini yeniden kara geçirmeyi …

uluslararası »

[2 Tem 2012 | Yorumlar Kapalı | ]
Arjantin: Sendikalar hükümetle ittifakı bozdu

Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun çağrısı üzerine yeniden ülkenin dört bir yanından gelen işçilerin protesto gösterilerine sahne oldu.