[25 May 2015 | Yorumlar Kapalı | ]
Sus payı değil, kalıcı kazanımlar için ileri!

Mücadelenin hedefe ulaşmasını engellemek için para dağıtıyorlar; BAŞARAMAZLAR!
Metal işçilerinin 2014 dönemi grup toplu iş sözleşmesinde farklı zamanlarda ama ortak hedeflerle verdiği mücadeleler, işbirlikçi dayatmacı toplu sözleşme düzeninin yıkılması ile sonuçlanmıştır.
Sermaye örgütü MESS her geçen gün yayılan metal işçisinin direnişi karşısında kesenin ağzını açmış ve tüm işyerlerinde net 1000 TL.’nin bizzat kendisi tarafından verileceğini duyurmaktadır.
“Çalışma barışı” gerekçesinin arkasına sığınarak ve toplu iş sözleşmesi maddelerinde değişiklik yapılmayacağını söyleyerek, metal işçilerine durmaları için adeta yalvaran MESS’in gerçek amacı metal işçilerinin bu mücadeleden kalıcı bir maddi kazanımla çıkmalarını engellemektir.
Teklif ettiği paralanın herhangi bir isim …

Tümünü oku »

Toplu İş Sözleşmeleri »

[22 Eyl 2014 | Yorumlar Kapalı | ]
Grup TİS ikinci görüşme yapıldı

2014 dönemi grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ikincisi 19 Eylül tarihinde MESS Merkez Bürosunda yapıldı.
Bu görüşmeye geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi işyeri baştemsilcilerimiz de katıldılar. Görüşmeye katılan temsilcilerimiz ve işyerleri şöyledir:
Hasan KEFELİ (ABB), Osman ŞAMDAN (Alstom), Fevzi YILDIZ (Anadolu Isuzu), Kadir GEDİK (Arfesan), Erdoğan KILIÇ (Arpek), Selçuk AKMAN (Bekaert), Engin ERKMEN (Cengiz Makina), Deniz ILGAN (Çimsataş), Ümit ASLANER (Delphi), Recai BÜYÜKBEYHAN (Demisaş), Tuncay ALAGÖZ (Entil), Barış BULUT (Kroman), Rıfat CODURA (Paksan), Samet YILMAZ (Schneider Elektrik- Manisa), Mehmet TURANLI (SİO), Engin ÇAĞLAR (Standart Depo), Gökhan AYDIN (Prysmian), İbrahim BULUÇ (Yücel Boru- Hatay).
Bir …

Toplu İş Sözleşmeleri »

[8 Eyl 2014 | Yorumlar Kapalı | ]
Grup TİS Görüşmeleri Başladı

Grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerine 8 Eylül 2014 tarihinde MESS merkez bürosunda yapılan toplantı ile başlanmıştır. Toplantıda taraflar sendikamız teklifi üzerinden genel bir değerlendirme yaptıktan sonra madde görüşmelerine geçtiler ve aşağıdaki maddelerde anlaşma sağladılar. Bir sonraki görüşme tarihi ise 19 Eylül 2014 olarak belirlendi.
Sendika teklifi aynen kabul edilen maddeler:
AMAÇ
Madde 1              TARAFLAR:
Madde 2              TANIMLAMALAR:
Madde 3              TARAFLARIN TEMSİLİ:
Madde 4               TARAFLARIN SORUMLULUĞU:
Madde 7              SÖZLEŞMEDEN YARARLANMA:
Madde 10            SENDİKADA GÖREV ALAN ÜYELER
Madde 11            SENDİKA TEMSİLCİLERİ:
Madde 12            SENDİKA TEMSİLCİLERİNİN GÖREV VE YETKİLERİ:
Madde 13            SENDİKA TEMSİLCİ VE GÖREVLİLERİNİN TEMİNATI:
Madde 14            SENDİKA ÜYELERİNİN TEMİNATI:
Madde 15            SENDİKA YÖNETİCİ VE …

Toplu İş Sözleşmeleri »

[22 Ağu 2014 | Yorumlar Kapalı | ]
2014 grup sözleşme teklifi MESS’e verildi

2014-2016 dönemi grup toplu iş sözleşmesi 8 Eylül 2014 tarihinde MESS merkezinde yapılacak görüşme ile başlayacak.
Sendikamız teklifini bugün MESS yetkililerine iletti.
Teklifin tam metni için TIKLA!

Toplu İş Sözleşmeleri »

[13 Ağu 2014 | Yorumlar Kapalı | ]
2014 GRUP TİS TEKLİFİMİZ

2014 toplu iş sözleşmesinde müzakereler aşamasına gelindi. Nisan ayından itibaren 41 işyerinde üyelerimizin yüzde 15′inden fazlasının katılımıyla oluşturulan İşyeri TİS kurullarıyla ve Merkez Toplu Sözleşme Kurulumuzla yapılan toplantıların ardından Başkanlar Kurulumuzun görüş ve önerileriyle hazırlamış olduğumuz toplu sözleşme teklifi 13 Ağustos tarihinde genel başkan Adnan Serdaroğlu tarafından Gebze’de yapılan basın toplantısı ile açıklandı.
Buna göre birinci altı ay için ücret zammının yapılmasından önce ücretlere tamamlama ve iyileştirme istiyoruz.
Birinci altı ay için zam talebimiz şöyle: Saat ücreti 5,58 TL’nin altında olanların ücretleri 5,58 TL’ye tamamlandıktan sonra, 8,97 TL’yi geçmemek üzere 40 …

Toplu İş Sözleşmeleri, türk metal »

[8 Oca 2013 | Yorumlar Kapalı | ]
Türk Metal ile MESS yarın görüşüyor

MESS – Türk Metal 2012-2014 grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yarın (9 Ocak 2013) başlatıyorlar.
2012 yılı içinde siyasal iktidarın tüm toplu sözleşmeleri “yeni yasa” gerekçesiyle dondurması sonucunda geciken grup toplu görüşme süreci bu görüşme ile birlikte başlamış olacak.
Sendikamız ile MESS ise 11 Ocak günü biraraya gelerek süreci başlatacaklar.
Geçtiğimiz toplu sözleşme döneminde Birleşik Metal üyeleri dayatmayı kabul etmeyerek kendi belirledikleri rakamları kabul ettirerek grup toplu sözleşmesi tarihinde büyük bir açılım gerçekleştirdiler.
2012 sözleşmeleri bu açılımı izlemek zorunda. Bunun ilk işaretleri de gelmeye başladı.
Bilindiği gibi sendikamız yasal yetki sürecini dikkate almadan, toplu sözleşme …

Toplu İş Sözleşmeleri, türk metal »

[21 Kas 2012 | Yorumlar Kapalı | ]
TEKLİF MESS’E VERİLDİ

2012-2014 dönemi grup toplu iş sözleşme teklifleri işveren sendikası MESS bugün verilmiştir.
Teklifi genel sekreter Selçuk Göktaş, MESS genel sekreteri İsmet Sipahi’ye vermiş, teklifin verilmesinin ardından yapılan görüşmede, yeni yasal düzenlemeler, işkolunda genel durum gibi konular karşılıklı olarak değerlendirilmiştir.
MESS genel sekreteri, teklifin çoğaltılıp MESS üyelerine gönderilip değerlendirildikten sonra görüşmelere başlanabileceği söylemiştir.
Grup toplu iş sözleşmesi teklifi ile birlikte Arfesan, Arpek, Dostel, Sio ve Standart Depo işyerlerinin teklifleri de MESS’e iletildi. Bu işyerleri de MESS üyesi olmakla birlikte toplu sözleşme metinleri grup sözleşmesi metninden farklılıklar taşıdıkları için ayrı teklifler halinde verildi.
Teklifler toplamda 35 …

Toplu İş Sözleşmeleri, türk metal »

[14 Kas 2012 | Yorumlar Kapalı | ]
Metal işçisinin güvenini kazanmayan hiç bir mücadeleyi kazanamaz

Toplu sözleşme teklifi bağlamında aramızdaki niceliksel farklara ek olarak niteliksel farklar vardır.

Birincisi bizim teklifimiz virgülüne kadar üyelerimizle birlikte hazırlanmış bir tekliftir.

Biz Türk Metal gibi bir başkasının teklifini açıklamasının ardından telaşla onun teklifinden kopya çekerek teklif hazırlamadık.

uluslararası »

[2 Tem 2012 | Yorumlar Kapalı | ]
İsviçre’de UNIA üyeleri işleri mücadele ediyor

İsviçre’de UNIA sendikasına üye işçiler tarafından Merck Serono isimli dev ilaç şirketinin bölgedeki iki fabrikasını kapatarak 1500 işçiyi işten çıkarma planına karşı yürütülen grev, yerel makamların oluşturduğu Acil Görev Gücü’nün, şirketi müzakere masasına çağırmasıyla birlikte askıya alındı. Görüşmeler 3 Temmuz’da başlayacak.
Şirketin fabrikaları kapatma önerisi, şirket hissedarlarına dağıtılan kar paylarında son olarak yüzde 20 artışa gidilmesi nedeniyle işçilerin büyük tepkisine neden oldu. 15 Mayıs tarihinde 2012 yılının ilk çeyreği için 152 milyon avro kara geçtiğini açıklayan şirket, UNIA sendikasının “Hissedarlardan önce işçileri düşünün” sloganıyla dokuz hafta boyunca dile getirdiği alternatif çözüm …

uluslararası »

[2 Tem 2012 | Yorumlar Kapalı | ]

Volkwagen, Chrysler, Nissan, Ford ve General Motors şirketleri için otomotiv yedek parçası üreten Flex-N-Gate (FNG) isimli ABD çok uluslu şirketinin Meksika’nın Puebla kentinde bulunan fabrikasında çalışan 300 işçi tarihsel bir kararla SITIAFNG (Flex-N-Gate Otomotive Yedek Parça Sanayi İşçileri Bağımsız Sendikası) isimli bağımsız demokratik sendikayı kurdu. Uzun yıllardır düşük ücretlere, baskılara ve sendikasız-kötü çalışma koşularına maruz kalan işçiler 24 Haziran günü kurdukları bağımsız sendikayla sarı sendikanın bulunduğu işyerinde tarihsel bir adım attıklarını ilan ettiler. Şirkette çalışan işçiler, FNG’nin Puebla fabrikası kurulduğundan bu yana şirketle sarı sendika CTM arasında imzalanan toplu sözleşmenin …